E-Posta Şifre Hırsızlığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Akdeniz.edu.tr e-postalarınıza şifrelerinizi ele geçirmeye yönelik sahte e-postalar gelebilmektedir. Kimden geldiğini bilmediğiniz sertifika, hesap güncellemesi, kota artırımı ve bunun gibi bilgilerinizi isteyen e-postaları açmayınız, linklerine tıklamayınız. Bu tür bir işlem hem hesabınızın çalınmasına hem de bilgilerinizin ele geçirilmesine neden olabilecektir.

Başkanlığımızca hiçbir şekilde hesap bilgilerinizi ve şifrelerinizi mail ortamında talep etmemekteyiz.

Sahte bir e-posta ya da bilişim sistemleri ile ilgili anormal bir durum gördüğünüzde ivedilikle bimihbar@akdeniz.edu.tr adresine göndermelisiniz.

Bildirilen bütün olaylar Başkanlığımız tarafından kayıt altına alınmakta, analiz edilmekte ve değerlendirilmektedir.

Bilgi Güvenliği Kılavuzu İçin Tıklayınız

Kullanıcılarımızın Alması Gereken Güvenlik Önlemleri:

  • Bilgisayarınızı güncel tutmak için güncelleştirmelerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

  • Size gelen şüphelendiğiniz epostalara cevap vermeyiniz, sizden istenilen formu doldurmayınız, eklerinde bulunan dosyaları çalıştırmayınız ve eposta içinde bulunan linklere tıklamayınız. (Bilgi İşlem Merkezi, hiçbir zaman sizden eposta hesabı ve şifrenizi isteyen herhangi bir doğrulama epostası göndermez. “Bu işlemleri yapmazsanız hesabınız kapanır”, “kotanız şu seviyeyi aştı doğrulama vs. yapmazsanız artık hesabınızı kullanamazsınız” gibi cümleler sizi tuzağa düşürüp e-posta şifrenizi almak için kullanılmaktadır.)

  • Kurumumuz tarafından, Kota güncelleme vs. işlemleri için hiçbir zaman sizden bir form doldurmanızı veya bir siteye girmenizi isteyen, ve bu işlemleri yapmazsanız hesabınız kapanacaktır gibi sahte uyarılarda bulunan bir e-posta gönderilmez.

  • Bilgisayarınıza kurumumuzun lisanslı Antivirüs Programını kurunuz ve gerekirse tarama başlatınız. Bilgisayarlarınızda ajan program, key logger vs. zararlı yazılımlar çalışıyor olabilir. Bu tip zararlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmaması için internetten indirdiğiniz dosyalar konusunda daha dikkatli olunuz.

  • Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken çok dikkat edin hatta şüpheli ise bilgisayarınıza takmayınız.

  • Mobil ve Tabletlerde işletim sistemi ile gelen e-posta uygulaması haricindeki (apple store ve google play üzerindeki herhangi bir mail programları) uygulamaları kurmayınız. E-postanızı bu programa ayarladığınız zaman şifrenizi de bu yazılımın sahibine vermiş olursunuz.

Eklenme tarihi: 26.08.2022 09:23:01
Son güncelleme: 14.07.2023 12:58:11