SSL - VPN

Kampüs dışından Kütüphane Veritabanlarına erişim için proxy sunucu kullanılmaktaydı. Ancak bu proxy hizmeti kapatılmıştır. Artık Kütüphane Veritabanlarına erişim için yeni kurulan ve başka amaçlarla da kullanılabilecek olan SSL VPN teknolojisine geçilmiştir.

SSL VPN hizmeti ile Kütüphane Veri tabanlarına ;  Eduroam Kablosuz Ağ sisteminde olduğu gibi Akademik ve İdari personeller  @akdeniz.edu.tr  eposta adresi ve şifresi ile, Öğrencilerimiz de @ogr.akdeniz.edu.tr eposta adresi ve şifresi ile bağlanabileceklerdir.

*** SSLVPN bağlantısında kullanılan Sertifika güncellenmiştir. Mevcut SSLVPN bağlantısı yapmış olan kullanıcılar SSLVPN için bilgisayarında kurulu olan işletim sistemine uygun olacak şekilde aşağıdaki 1. veya 2. link içindeki sertifika indirme linkinden sadece sertifikayı anlatıldığı gibi yeniden kurmaları yeterli olacaktır. GlobalProtect uygulamasını yeniden kurmalarına gerek yoktur. İlk defa SSLVPN bağlantısı kuracak olan kullanıcılar bilgisayarındaki işletim sistemine uygun olacak şekilde aşağıdaki 1. veya 2. linkte anlatılan yönergelerin tamamını yapması gerekmektedir.

SSL VPN Üzerinden Erişim : 

Microsoft Windows,  Mac işletim sistemlerinden ve Mobil-Tablet cihazlarınızdan nasıl SSL VPN bağlantısı yapabileceğiniz aşağıdaki maddelerde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

  1. Microsoft Windows için SSL VPN yapılandırma ayarları
  2. MAC OS için SSL VPN yapılandırma ayarları
  3. Mobil ve Tablet Cihazlar için (Android Cihazlar)  SSL VPN yapılandırma ayarları (Sadece Akademik Personel için geçerlidir.)
  4. Mobil ve Tablet Cihazlar için (IOS Cihazlar)  SSL VPN yapılandırma ayarları (Sadece Akademik Personel için geçerlidir.)

 

Proxy Sunucu Üzerinden Erişim :

(Mevcut kullanılmakta olan bu hizmet kısa bir süre sonra kaldırılacağından daha sonra sorun yaşamamak için SSL VPN bağlantınızı aktif etmeniz gerekmektedir.)

 

Bilgi ve Destek için :
0242 227 44 00 –  1420 /1404 /1568

email: destek@akdeniz.edu.tr

Eklenme tarihi :21.04.2022 17:20:21
Son güncelleme : 30.11.2022 16:09:01