FTP

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ FTP SUNUCUSU BAĞLANTI BİLGİLERİ VE ERİŞİM YARDIMI


FTP Sunucu Bilgileri :


Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri için belgelerini saklama, yedekleme amacıyla FTP alanı açılmıştır. Öğretim Üyelerimiz bu alana saklamak istedikleri belgeleri aşağıda anlatılan yöntemlerle kopyalayabilir ve herhangi bir bilgisayardan bu alandaki belgelerini indirerek düzenleyebilir ve tekrar bu alana kopyalayabilir. (FTP, dosya transfer protokolü olduğu için, söz konusu alanda belgeyi açma, düzenleme ve kaydetme işlemleri yapılamaz. Belgeyi bilgisayarınıza kopyaladıktan sonra düzenleyip kaydetme işleminin ardından FTP alanınına kopyalabilirsiniz.)


FTP sunucusuna sadece @akdeniz.edu.tr eposta adresi ve şifresi ile giriş yapılabilmektedir. Her Öğretim Üyesi sadece kendi alanına erişebilmekte, dosya ekleyip silebilmektedir. Ayrıca her Öğretim Üyesinin FTP alanında ogr isimli bir klasör bulunmaktadır. Bu alana da Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri
@ogr.akdeniz.edu.tr eposta hesabı ve şifresi ile Akdeniz Üniversitesi personeli de @akdeniz.edu.tr eposta hesabı ve şifresi ile bağlanabilmektedir. Ama öğrencilerimiz ve personelimiz ogr klasöründe sadece okuma yapabilmektedir. Öğretim Üyelerimiz Akdeniz Üniversitesi Öğrencileriyle veya Akdeniz
Üniversitesi Personeliyle paylaşmak istediği bir dosyayı kendi alanlarındaki bu ogr klasörüne kopyalayabilirler. Bu yüzden Öğretim Üyelerimizin paylaşım için ogr klasörünü silmemeleri gerekmektedir.


FTP sunucusu adresi ftp://dosya.akdeniz.edu.tr dir ve her Öğretim Üyesi kendi alanına erişmek için ftp://dosya.akdeniz.edu.tr/eposta-hesap-adı şeklinde erişebilecektir. Eposta-hesap-adı eposta hesabınızın @akdeniz.edu.tr yazılmamış halidir. (Örn : erolgurpinar@akdeniz.edu.tr eposta hesabı için
ftp alanı ftp://dosya.akdeniz.edu.tr/erolgurpinar dır. Bu ftp alanında öğrencilerimize ve personellerimize erişim için açılan alan ise ftp://dosya.akdeniz.edu.tr/erolgurpinar/ogr dir.)


FTP Sunucusuna erişim için yardım :


1. Bilgisayarınızdaki klasör görünümünde erişim için : Bilgisayarınızdaki herhangi bir klasör açıldıktan sonra aşağıda resimdeki gibi klasör adres çubuğuna FTP adresinizi yazarak erişebilirsiniz.

Screenshot_3.png

 

 

Karşınıza gelen kullanıcı ve şifre ekranına eposta hesabınızı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Parolayı kaydet tıklarsanız FTP alanınıza erişirken tekrar şifre girmek zorunda kalmazsınız. FTP alanınıza giriş yaptıktan sonra ilgili belgenizi kopyalayıp bilgisayarınıza indirip üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra da bu bilgisayarınızdaki güncel halini kopyalayıp FTP alanınıza yapıştırabilirsiniz.

Screenshot_4.png

2. Tarayıcı ile erişim için : Bilgisayarınızdaki bir tarayıcı ile FTP alanınıza eriştiğinizde dosya ekleme ve silme işlemi tarayıcılar tarafından engelenmiştir. Bu durumu sadece Internet Explorer tarayıcında aşağıdaki resimlerdeki işlemleri yaptıktan sonra dosya ekleme ve silme işlemi de yapılabilmektedir. Ama bu durum diğer tarayıcılar tarafından desteklenmemektedir. 

Internet Explorer ile FTP alanınıza eriştikten sonra Görünüm menüsündeki FTP sitesini Dosya Gezgininde Aç tıklayınız. Artık FTP alanınız Klasör örünümünde açılacak ve dosya ekleme silme işlemi yapabileceksiniz. FTP alanınıza giriş yaptıktan sonra ilgili belgenizi kopyalayıp bilgisayarınıza indirip üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra da bilgisayarınızdaki güncel halini kopyalayıp FTP alanınıza yapıştırabilirsiniz. Diğer tarayıcılar ile
klasör görünümünde olmadan FTP alanınıza erişebilirsiniz. Dosya üzerine sağ tıklayıp farklı kaydet ile dosyanızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz, düzenleyip güncel halini yukarda anlatılan 1. Ve 2. Yöntem ile FTP alanınıza kopyalayabilirsiniz. 

Screenshot_5.png

3. Cep Telefonu veya Tablet bilgisayar üzerinden de FTP alanınıza bağlanabilirsiniz. (örnek olarak And FTP, Turbo FTP client gösterilebilir.)
4. FTP adresinize bağlantı için Bilgisayarınızdan kısayol da oluşturabilirsiniz.
5. Ayrıca ftp://eposta-hesap-adı:eposta-şifre@dosya.akdeniz.edu.tr/eposta-hesap-adı formatını kullanarak da FTP alanınıza kolayca erişebilirsiniz.

Destek ve yardım için ftp@akdeniz.edu.tr ‘ye eposta gönderebilir veya 0242 227 44 00 – 1420 telefonlarını arayabilirsiniz.

 

 

Eklenme tarihi :21.04.2022 15:48:08
Son güncelleme : 13.01.2023 20:43:50