Yetkim Kimlik Federasyonu

YETKİM, Türkiye’nin yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kimlik federasyonudur. 

Kimlik federasyonu, web kaynakları için kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlararası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur. Kişiler, kendi kurumlarındaki kimlik bilgileri ile elektronik veritabanları gibi birçok web kaynağına erişim sağlayabilirler. YETKİM aynı zamanda eduGAIN üyesidir. eduGAIN Avrupa Akademik ağı GEANT tarafıdan işletilen küresel bir hizmettir.  73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2.600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve 1.800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır. 

Aşağda bulunan videoda örnek bir kimlik doğrulama senaryosu gösterilmiştir. Kimlik doğrulamaya çalıştığınız hizmete göre menüler ve yönlendirmeler değişiklik gösterebilir. 

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerimiz ve personellerimiz, e-posta kullanıcı adı ve şifreleriyle kimlik doğrulamalarını gerçekleştirirler. Sisteme giriş yapılırken aşağıdaki gibi sadece kullanıcı adı kısmı girilir. @akdeniz.edu.tr ve @ogr.akdeniz.edu.tr domain eklerini girilmemelidir.

2023-06-01 13_32_24-Web Giriş Servisi - Opera.png

Eklenme tarihi :1.06.2023 13:38:44
Son güncelleme : 23.08.2023 17:49:30